Stopala svakodnevno podnose mnoge stresove jer čitavim donjim dijelom nose težinu tijela. Upravo zato cjelokupno držanje tijela ovisi o zdravlju Vaših stopala. Uz pravovremenu reakciju, moguće je prevenirati tegobe.
Autor: Anita Furdin, farmaceutski tehničar i voditelj prodavaonice
Hallux Valgus - poznat i kao "čukalj"
Hallux Valgus promjena je koja se događa u korijenu palca stopala. U početku je vidljiva na način da stvara crvenilo na vanjskoj strani kosti palca te blagu bol prilikom nošenja zatvorene obuće.
To je pravi trenutak kada bi trebalo početi nositi neko pomagalo. Kako palac s vremenom mijenja položaj u stranu pa dolazi do stiskanja drugih prstiju i u čestim slučajevima palac prelazi preko drugog prsta, tada se stvara bolna koštana izbočina na unutarnjoj strani korijena palca tj. dolazi do stvaranja čuklja (hallux valgusa).
Sve to rezultira neugodnom i jakom boli.
4 najčešća uzročnika stvaranja čukljeva
Iako je čukalj često povezan s nošenjem neudobne obuće, postoji nekoliko čimbenika koji mogu dovesti do razvoja ovog stanja.
1. Uska obuća
Uska obuća ili cipele koje su preuske mogu biti jedan od glavnih uzroka stvaranja čukljeva. Kada nosite cipele koje nisu dovoljno široke, pritisak se ravnomjerno raspoređuje po stopalu i može doći do iritacije kosti na području baze palca, što može dovesti do razvoja čuklja. Osim uske obuće, nošenje cipela s previsokim potpeticama također može povećati rizik od stvaranja čukljeva.
2.Visoke pete
Nošenje cipela s visokim potpeticama može uzrokovati ne samo čukljeve, već i druge probleme s nogama. Visoke pete mogu prouzročiti prekomjerni pritisak na prednji dio stopala i povećati napetost na mišićima i ligamentima, što može uzrokovati deformaciju kostiju u nozi i povećati rizik od stvaranja čukljeva.
3.Artritis
Artritis je stanje koje uzrokuje upalu zglobova i okolnih tkiva. Kada artritis zahvaća zglobove u stopalima, to može uzrokovati pomicanje kostiju i deformaciju stopala, što može dovesti do stvaranja čukljeva.
4. Genetika
Čukljevi mogu biti nasljedni i povezani s genetskim čimbenicima. Ako su vaši roditelji ili bake i djedovi imali čukljeve, povećava se vjerojatnost da ćete ih i vi imati. Iako genetika nije uvijek odlučujući faktor, može imati utjecaj na to hoćete li ili ne razviti čukljeve.
Ako primijetite bilo kakve simptome čukljeva, poput bolova ili deformacije na stopalu, važno je potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječilo daljnje napredovanje stanja.
5 savjeta za prevenciju i usporavanje razvoja hallux valgusa
1.Nosite udobnu obuću
Nošenje udobne i široke obuće može spriječiti daljnje iritacije i upale na području baze palca. Potražite cipele s širim prednjim dijelom i nižim potpeticama, što će pomoći u smanjenju pritiska na prednji dio stopala. Ovdje može pomoći anatomska obuća, a ukoliko se radi o oporavku od operacije od velike je pomoći postoperativna obuća za hallus valgus posebno dizajnirana kako bi omogućila pacijentu prirodan hod, pomicanjem pritiska težine tijela s prednjeg dijela stopala (metatarzalnog dijela i nožnih prstiju) na tarzalno područje i petu.
2.Nosite uloške i separatore
Posebno dizajnirani ulošci prema otisku stopala mogu pomoći u smanjenju pritiska na području baze palca i potpore stopalu. Ulošci se mogu prilagoditi individualnim potrebama i koristiti za ravnotežu tijela i ispravno raspoređivanje težine.
PediSoft separator prstiju sa zaštitom za čukljeve koristi se za razdvajanje prstiju, smanjenje trenja, iritacije kože i nastanka kurjih očiju. Separator se koristi za brzo smanjenje bolova u području palčane kosti.
Ortoza za hallux valgus konstantno i ravnomjerno vrši pritisak na nožni palac prema pravilnom položaju izbjegavajući preklapanje susjednih prstiju. Ortoza postavlja nožni palac u pravilan položaj i omogućava ispravno funkcioniranje mišića.
3.Vježbajte stopala
Izvođenje vježbi za stopala i prste može pomoći u jačanju mišića i ligamenata u području baze palca. Pokušajte savijati prste, okretati ih ili ih pomicati prema gore i dolje. Ove vježbe mogu pomoći u održavanju fleksibilnosti i smanjenju napetosti u mišićima i ligamentima. Osim toga možete izvoditi vježbe sa raznim pomagalima za masažu stopala, kao što je valjak za masažu koji umornim nogama vraćaju cirkulaciju
4.Izbjegavajte nošenje visokih potpetica
Izbjegavajte nošenje cipela s visokim potpeticama, što može povećati pritisak na prednji dio stopala i povećati rizik od stvaranja čukljeva. Umjesto toga, radije odaberite udobno i modernu anatomsku obuću za sve vremenske uvjete.
5.Koristite hladne obloge
Ako primijetite oticanje ili bol na području baze palca, koristite hladne obloge ili led kako biste smanjili bol i upalu. Hladne obloge ili led mogu smanjiti protok krvi u području upale, čime se smanjuje oticanje i bol.
Uvijek biste trebali koristiti hladne obloge samo nekoliko minuta odjednom i uvijek ih omotati u tanki ručnik ili krpu kako biste izbjegli oštećenje kože. Baš iz tog razloga najsigurnije je koristiti kupovne hladne obloge koji su posebno dizajnirani da zaštite kožu.
Hladne obloge treba primijeniti na bolno područje 10 do 15 minuta, tri do četiri puta dnevno. Pauze između primjene trebale bi trajati najmanje jedan sat. Važno je imati na umu da ne smijete koristiti led duže od 15 minuta odjednom jer to može dovesti do oštećenja kože.
Osim što se koristi za smanjenje boli i upale, hladni oblozi mogu pomoći i u smanjenju rizika od stvaranja čukljeva. Redovita primjena hladnih obloga može smanjiti oticanje i upalu u području baze palca, što smanjuje pritisak na kosti i zglobove u tom području.
Međutim, važno je napomenuti da se hladni oblozi ne bi trebali koristiti kao jedini način liječenja čukljeva. Važno je primijeniti višedimenzionalni pristup koji uključuje nošenje udobne obuće, korištenje uložaka, vježbe za stopala i, ako je potrebno, liječničku pomoć.
Dakle, ako primijetite bilo kakve simptome čukljeva, poput bolova ili deformacije na stopalu, važno je potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječilo daljnje napredovanje stanja. Liječnik može preporučiti daljnje tretmane, poput nošenja posebnih cipela, obloge ili fizikalne terapije.
Iako pomagala mogu biti od velike pomoći, važno je napomenuti kako ona neće potpuno ukloniti čukljeve, već će:
- usporiti razvoj deformacije,
- ublažiti bolove,
- olakšati hod.
Kako se riješiti čukljeva?
Ako ne reagirate na vrijeme, nažalost niti jedno Vam pomagalo neće u potpunosti ukloniti postojeći hallux valgus. Za to je potreban razgovor s liječnikom koji će u krajnjem slučaju preporučiti operaciju postojeće deformacije i time ukloniti čukljeve.
Ukoliko reagirate pri nastanku čuklja, nošenje separatora ili odgovarajuće ortoze može ispraviti devijaciju:
Koja pomagala postoje?
1. Za prevenciju i smanjenje boli
U ovoj fazi veliku ulogu igraju i ortopedski ulošci po mjeri. Kako bi se odabrao idealan uložak za Vas, potrebno je osim nalaza uključiti i druge faktore poput osobnih navika osobe, stila života i vrste obuće koja najčešće nosi. Na taj način je moguće napraviti dodatne korekcije na samom ulošku. Ovisno o potrebama korisnika imaju funkciju potpore, rasterećenja ili korekcije.
Ako se odlučite za izradu uloška po mjeri, potrebno je napraviti otisak stopala u pjeni. Na taj način se dobiva milimetarski precizne podatke o mogućim deformacijama stopala i vrsti potpore koja je potrebna da bi stopalo bilo dovedeno u najbolji mogući položaj. Potom se otisak digitalnim putem šalje u proizvodnju gdje se prema njemu i odabranoj vrsti izrađuje uložak po mjeri.
Ako primijetite oticanje ili bol na području baze palca, koristite hladne obloge ili led kako biste smanjili bol i upalu. Hladne obloge ili led mogu smanjiti protok krvi u području upale, čime se smanjuje oticanje i bol.
Uvijek biste trebali koristiti hladne obloge samo nekoliko minuta odjednom i uvijek ih omotati u tanki ručnik ili krpu kako biste izbjegli oštećenje kože. Baš iz tog razloga najsigurnije je koristiti kupovne hladne obloge koji su posebno dizajnirani da zaštite kožu.
2. Kod nastanka deformacije
Ukoliko je već došlo do određene minimalne deformacije, ortoza za palac od velike je pomoći. Ortoza za hallux valgus konstantno i ravnomjerno vrši pritisak na nožni palac prema pravilnom položaju izbjegavajući preklapanje susjednih prstiju. Ortoza postavlja nožni palac u pravilan položaj i omogućava ispravno funkcioniranje mišića. Za bolje rezultate, može se koristiti i noćna ortoza.
3. Nakon operacije
U Orto i Medi centru možemo Vam pomoći te Vas savjetovati koji silikonski ili drugi separator, udlagu ili noćnu ortozu odabrati ukoliko imate već postojeću deformaciju. Ukoliko ste bili na operaciji, separatori Vam mogu pomoći prilikom rehabilitacije.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite dolaskom u našu specijaliziranu prodavaonicu u Grižanskoj 6 u Zagrebu, ili putem e-maila: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili telefonom na 01/2911 366.
Više o našem stručnom timu pročitajte ovdje. Savjete tima pratite ovdje.