TENS uređaj stimulira živčane završetke u koži te time blokira signale boli prije no što dođu u mozak. Koristi se za otklanjanje boli kod križobolje, artritisa, prijeloma, cirkulacijskih poremećaja i ostalog. Više o primjeni TENS uređaja pročitajte u nastavku.
TENS uređaj stimulira živčane završetke u koži te time blokira signale boli prije no što dođu u mozak. Primarni cilj primjene TENS-a jest smanjenje akutnih i kroničnih bolova kod reumatskih bolesti, raznih trauma, ortopedskih, ginekoloških, neuroloških, kao i onkoloških bolesti. Također se koristi za otklanjanje boli kod križobolje, artritisa, prijeloma, cirkulacijskih poremećaja te smanjenja stresa i napetosti.
Koje vrste boli razlikujemo?
- Kožna bol: ozljede kože i potkožnog tkiva (porezotine i opekline prvog stupnja)
- Tjelesna bol: dolazi iz ligamenata, tetiva, kostiju, krvnih žila i živca. Bol u ovim područjima je tupa i traje dulje.
- Organska bol: tjelesni organi – gorni dio prsa,lijevo rame i ruka, gubitak protoka krvi u dio mišićnog tkiva
- Neuropatska bol: posljedica ozljede ili bolesti živca
- Fantomska bol: osjećaj boli u izgubljenom udu kod amputacije i tetraplegije i kvadriplegije.
Osim toga, razlikujemo:
- Akutna bol: događaju se iznenada, izazivaju oštru bol i obično su posljedica traume (iščašenje, uganuće, istegnuće i sl.). Znakovi i simptomi akutne ozljede manifestiraju se u roku 48 sati nakon ozljeđivanja, i to vrlo oštrom boli, oteklinom, osjetljivosti, crvenilom i pojačanom toplinom kože.
- Kronična bol: razvijaju se postupno, mogu doći i proći te uzrokovati tupu bol ili pojačanu osjetljivost nekog područja. Često su rezultat preopterećenja, ali se mogu javiti i zbog liječenja akutne ozljede na neodgovarajući način. Rekreativni sportaši katkad ne znaju postaviti granicu napora kojem se smiju podvrgnuti ni procijeniti intenzitet i učestalost treninga. Stoga ni ozljede, akutne i kronične, nisu rijetkost, pa je važno naučiti kako ih tretirati. Većina sportaša zna da se akutna ozljeda (npr. iščašenje zgloba) hladi, ali vjerojatno ne zna da u slučaju ozljeđivanja i TENS uređaj može biti koristan.
Kod kojih stanja se koristi T.E.N.S. uređaj?
TENS uređaj mogu se koristiti sami za ublažavanje boli, ili u kombinaciji s drugim tretmanima. Korištenje uređaja može smanjenje upotrebu lijekova protiv boli koje uzimate.
- Postoperativna bol (ugradnja proteza);
- Križobolja;
- Artroza, artritis;
- Nesrašteni prijelomi;
- Cirkulacijski poremećaji;
- Glavobolja;
- Orofacijalna bol (zubobolja);
- Bol neuralnog podrijetla.
Kod kojih stanja se ne koristi T.E.N.S. uređaj?
- Bolesti srca;
- Ugrađenog stimulatora srca (pacemaker);
- Šećerna bolest (dijabetes);
- Trudnoća (savjetovati se s liječnikom);
- Visoki krvni tlak.
Princip rada T.E.N.S. uređaja:
- Stimulira živčane završetke u koži te time blokira signale boli prije no što dođu u mozak.
- TENS ne uklanja uzroke boli. On podiže razinu prirodnih analgetika u tijelu.
- Za razliku od lijekova protiv boli, stimulacija nema popratnih pojava.
- U fizikalnoj medicini u svrhu otklanjanja ili smanjenja boli;
- Za kućnu upotrebu koristi se bez nadzora stručne osobe isto u svrhu otklanjanja ili smanjenja boli.
Kod određenog problema, potrebno je najprije se savjetovati s liječnikom, fizioterapeutom ili stručnom osobom koja će pobliže objasniti princip i način rada. Uobičajena je terapija u trajanju od 30-60 minuta, 2-4 puta dnevno.
Za više informacija o radu uređaja, uvijek stoji u uputama te se trebate savjetovati sa stručnom osobom za korištenje.
Vrste T.E.N.S. uređaja:
- Jednokanalni (2 elektrode) - elektrode se postavljaju na mjesto boli tako da može obuhvatiti jedno bolno mjesto (npr. rame) - više u ponudi ORTO i MEDI centra pogledajte ovdje
- Dvokanalni (4 elektrode) - elektrode se postavljaju na mjesto boli tako da može obuhvatiti više bolnih, ali ne udaljenih mjesta (npr. koljeno i gležanj) - više u ponudi ORTO i MEDI centra pogledajte ovdje
- Četverokanalni (8 elektroda) - elektrode se postavljaju na mjesto boli, kako je 4 para, može se tretirati u isto vrijeme npr. gležanj, koljeno, ramena - više u ponudi ORTO i MEDI centra pogledajte ovdje
Razlikuju se cijenom i dodatnim karakteristikama koje su elektrostimulator i masažer.
Kada je potrebno posjetiti liječnika, ukoliko Vas boli?
Iznimno je važno naglasiti ako se svakodnevno suočavate s bolovima, trebali biste posjetiti liječnika.
Dodatna pomagala koja otklanjaju bol:
- Masažeri- više pogledajte ovdje
- Kinesiotape - terapija koja ima više učinaka - više pogledajte ovdje
- Oblozi i termofori - ublažavaju bol - više pogledajte ovdje
- Kreme i gelovi - više pogledajte ovdje
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite dolaskom u našu specijaliziranu prodavaonicu u Grižanskoj 6 u Zagrebu, ili putem e-maila: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili telefonom na 01/2911 366.
Savjete tima pratite ovdje.