Update cookies preferences

Kako pripremiti tijelo za skijanje i kada početi s pripremama? Zašto dolazi do ozljeda na skijanju? Što napraviti kad posudite opremu? Koje steznike koristiti i kada? Više pročitajte u nastavku.

Ako ste ljubitelj skijanja sigurno se već pripremate za posjet omiljenim zimskim destinacijama. Da biste stvarno mogli uživati u čarima skijanja, te bez problema i straha izvoditi skijaške elemente trebate biti u dobroj tjelesnoj formi.

Zašto dolazi do ozljeda?

Iako su mnogi među Vama već iskusni skijaši, prevencija ozljeda nije na odmet. Posebice iz razloga jer je:
  • Skijanje kao aktivnost biomehanički vrlo kompleksna - često i naglo težina tijela prebacuje se s jedne noge na drugu, visina centra težišta stalno se mijenja kao i nagib tijela u odnosu na padinu.
  • Prilikom skijanja može doći do proklizavanja pri čemu se razvijaju jake sile koje djeluju na mišićno koštani sustav.

Kako pripremiti tijelo za skijanje?

Kako bi povećali fizičku kondiciju i pripremili tijelo na napore tijekom skijanja, preporuča se redovito vježbanje nekoliko mjeseci prije dolaska na skijanje, s posebnim naglaskom na mišiće donjih ekstremiteta i trupa.
 
Osobama koje su aktivne cijele godine trebat će manje vremena da se u potpunosti pripreme, dok osobe koje uopće ne vježbaju tijekom godine trebaju skijanje shvatiti krajnje ozbiljno i vrlo se detaljno pripremiti. Preporučljivo bi bilo trenirati uz stručno vodstvo i nadzor, bilo u sklopu grupnih ili individulanih programa specijaliziranih za skijaške pripreme.
 
 
 
Namještanje vezova na skijama jako je bitno!
 
Još jedna iznimno bitna stavka je skijaška oprema čije stanje i mogućnosti mogu doprinijeti sprečavanju ili nastanku ozljede. Najproblematičnijim dijelom pokazali su se vezovi, koji su često uzrok ozljeda koljena. Kako bi se to izbjeglo potrebno je da budu pravilno podešeni i održavani. Ako posuđujete opremu obvezno je odnesite na servis da se podesi za Vas osobno - pokazalo se da osobe koje posuđuju opremu imaju 8 puta veću mogućnost ozljede.

Koje su najčešće ozljede na skijanju?
 
Najčešće ozljede pri skijanju su:
  • Koljeno - ozljeda medijalnog kolateralnog ligamenta, ozljeda prednjeg križnog ligamenta. Najčešće skijaške ozljede pogađaju upravo koljena jer su ona najviše opterećena, posebice kod padova, te nepravilnog stava na skijama.
  • Palac - zglob palca u spoju sa šakom nastaje kao posljedica pada, tj. kada skijaš drži štap u zatvorenoj šaci i pada s njime, pri padu će se štap utisnuti u šaku i palac.
  • Rame - iščašenje ramena, lom ključne kosti, lom nadlaktične kosti. Također kao posljedica pada.
  • Gležanj - uganuće, često kada skijaš “zakači vrata“ ili kada mu se na putu nađu razne nepravilnosti na snijegu.
  • Leđa - često se javlja bol u križima s obzirom da su leđa najviše opterećena uz koljena.
  • Glava - od manjih ogrebotina do teških povreda glave, ovise o brzini kretanja skijaša prilikom sudara i objektu sa kojim se sudario.

ozljede


Što napraviti kako bi se izbjegle ozljede? Kako ih prevenirati?

  • Dva mjeseca prije odlaska na skijanje počnite pripremati tijelo za skijaške napore.
  • Zagrijavanje cijelog tijela prije izlaska na stazu.
  • Istezanje prije, kao i poslije skijanja dok su mišići još zagrijani, naglasak na donje ekstremitete.
  • Dobro poznavati svoje mogućnosti i skijati unutar njih, prepoznajte vrijeme kada trebate stati i odmoriti se.
  • U slučaju jake upale mišića pauzirajte jedan dan.
  • Nosite zaštitnu kacigu i prikladno se obucite.
  • Koristite steznike ili ortoze kao potporu slabim ili već prije ozlijeđenim zglobovima, pogotovo ako se radi o koljenu, gležnju, ručnom zglobu i palcu ili leđima.
  • Za dodatno zagrijavanje možete koristiti i kreme za zagrijavanje mišića.

skijanje slika


Korisna pomagala za skijaše:

Za prevenciju ozljeda ili zaštitu postojeće ozljede koljena, najbolje pomažu ortoze i steznici. U nastavu donosimo pregled ortoza za koljeno kako biste vidjeli koja najbolje odgovara za vas:

traka za patelu omc

1. Traka za patelu: Podržava čašicu koljena te se koristi kod pojave nedefinirane boli u koljenu. Bol se najčešće javlja kod hoda uzbrdo ili nizbrdo.

steznik za koljeno omc

 

 

 

 

 

2.Steznik za koljeno: Podržava cijelo područje noge oko koljena te se koristi kod pojave boli na uskom području. Stvara slabiji pritisak od ortoze i omogućuje kretanje.

steznik za ligamente omc

 

 

 

 

 

3.Steznik za ligament: Podržava čašicu koljena i ligamente te se koristi kod pojave boli u samoj čašici. To može biti lokalizirana bol ili bol nakon ozljede ligamenata. Prevenira ponovne ozljede.

 ortoza za koljeno omc

 

 

 

 

4. Ortoza za koljeno: Stabilizira cijelo područje oko koljena te ograničava savijanje u koljenu. Koristi se za vrijeme rehabilitacije. Potrebna preporuka liječnika.

Za prevenciju ozljeda palca ili zaštitu postojeće ozljede, postoje posebne ortoze za zaštitu palca. Ako se pak radi o nekom drugom prstu, potrebno je odabrati odgovarajuću udlagu ili ekstenzijsku ortozu za prst.

 

palac

 

Za prevenciju ozljeda ramena ili zaštitu postojeće ozljede, potrebno je imobilizirati ga ili pak pružiti ruci podršku. Vaš liječnik može Vam preporučiti odgovarajuću otrozu.


rame

 

Za prevenciju ozljeda gležnja ili zaštitu postojeće ozljede, izbor ortoza i steznika pogledajte niže.


noga


Za prevenciju ozljeda leđa ili zaštitu postojeće ozljede, od pomoći je odgovarajuća ortoza, steznik ili pak grijač za smanjenje boli. 


leda

Možete koristiti rekvizite i pomagala za vježbu, balans dasku, podlogu za vježbanje, ili nešto slično.


rekreacija

 

Za zagrijavanje mišića možete koristiti kreme ili ulja.


kreme

 

Za bolju statiku tijela i držanje prilikom skijanja, kao i rasterećenja kralježnice, preporučamo izradu ortopedskih uložaka po mjeri.


ulošci


 

Koristiti možete i tape, podtape ili kinesiotape, ukoliko znate kako i na koji način. 


trake


Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite dolaskom u našu specijaliziranu prodavaonicu u Grižanskoj 6 u Zagrebu, ili putem e-maila: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili telefonom na 01/2911 366.

Savjete tima pratite ovdje.

Besplatna dostava za sve narudžbe preko 79.63 EUR