Praćenje razine šećera u krvi ključno je za osobe s dijabetesom jer im omogućuje precizno prilagođavanje terapije i donošenje informiranih odluka o svojoj prehrani, fizičkoj aktivnosti i općem zdravstvenom stanju.
Kontrolom šećera u krvi mogu se spriječiti ozbiljne komplikacije, poboljšati svakodnevna kvaliteta života i održati optimalno zdravlje na dulji rok.
Razumijevanje šećera u krvi i dijabetesa
Dijabetes je kronična bolest koja uzrokuje visoku razinu glukoze (šećera) u krvi zbog smanjene proizvodnje inzulina ili otpornosti stanica na inzulin. Redovito praćenje razine šećera omogućuje praćenje promjena u tijelu, reagiranje na nagle skokove ili padove razine glukoze i osigurava postizanje ciljanih vrijednosti šećera koje preporučuju stručnjaci.
Kako često treba mjeriti šećer u krvi?
Učestalost mjerenja šećera u krvi ovisi o tipu dijabetesa, terapiji i stanju pojedinca. Općenito, osobe s dijabetesom tipa 1 ili one koje koriste inzulin više puta dnevno trebaju mjeriti šećer nekoliko puta dnevno, dok osobe s dijabetesom tipa 2 koje nisu na inzulinu mogu mjeriti rjeđe. Preporučljivo je konzultirati se s liječnikom za personalizirani plan mjerenja.
Učinci redovitog praćenja šećera
-
Prilagodba terapije
Redovitim mjerenjem šećera u krvi omogućava se precizna prilagodba terapije, bilo da se radi o promjenama u dozi inzulina ili prilagodbi oralnih lijekova. Time se smanjuje rizik od hipoglikemije (preniskih razina šećera) i hiperglikemije (previsokih razina šećera). -
Sprječavanje komplikacija
Nepravilna kontrola šećera može dovesti do niza komplikacija, uključujući probleme s vidom, oštećenje živaca, bolesti srca i probleme s bubrezima. Praćenje šećera u krvi ključno je za sprječavanje ovih stanja jer omogućuje održavanje vrijednosti unutar preporučenih granica. -
Utjecaj na prehranu i fizičku aktivnost
Praćenje šećera pomaže osobama s dijabetesom razumjeti kako različite namirnice i aktivnosti utječu na razinu glukoze u krvi. Ova saznanja omogućuju im da prilagode obroke, užine i planove vježbanja za bolju kontrolu dijabetesa. -
Podrška mentalnom zdravlju
Dijabetes može biti stresan za mnoge osobe zbog stalne brige o šećeru i mogućim komplikacijama. Redovito praćenje pomaže smanjiti stres jer osobe s dijabetesom imaju bolji uvid u svoje stanje i osjećaju se sigurnije u svakodnevnim aktivnostima.
Kako odabrati odgovarajuće uređaje za mjerenje šećera u krvi?
Danas je dostupno mnogo uređaja za mjerenje šećera u krvi, uključujući klasične glukometre i napredne uređaje za kontinuirano praćenje (CGM). Klasični glukometri omogućuju točno i jednostavno mjerenje razine šećera pomoću test traka, dok CGM uređaji pružaju detaljnije informacije o promjenama glukoze tijekom dana.
Preporučujemo sljedeće proizvode za praćenje šećera u krvi:
-
Set za brzo očitavanje koncentracije šećera u krvi Accu Check Instant: Ovaj set sadrži indikator ciljnog raspona koji vam osigurava vizualnu provjeru jesu li vaše vrijednosti glukoze u krvi iznad, unutar ili ispod ciljnog raspona.
-
CareSens PRO set za mjerenje šećera u krvi: CareSens PRO uređaj ima dokazanu točnost i preciznost pri uzimanju uzoraka kapilarne, venske, neonatalne i arterijske krvi.
Prilikom odabira uređaja preporučuje se konzultirati se s liječnikom ili farmaceutom, koji će pomoći pri odabiru prema individualnim potrebama i preferencijama.
Savjeti za točno mjerenje
-
Pranje ruku prije mjerenja
Prljavština i ostaci hrane na rukama mogu utjecati na rezultate mjerenja, stoga je važno oprati ruke sapunom i vodom prije svakog mjerenja. -
Promjena mjesta uboda
Za točnije rezultate i kako bi se izbjegle ozljede, preporuča se mijenjati mjesto uboda na prstu. -
Provjera uređaja
Redovito kalibriranje glukometra i provjera trakica pomažu osigurati točnost rezultata.
Zaključak
Redovito praćenje šećera u krvi ključno je za postizanje ciljeva u kontroli dijabetesa, sprječavanje komplikacija i povećanje kvalitete života. Pravilnim izborom uređaja i pridržavanjem uputa, osobe s dijabetesom mogu jednostavno pratiti svoje zdravlje i bolje razumjeti reakcije organizma na različite čimbenike.
Možda će vas zanimati:
- Najčešće greške pri mjerenju šećera u krvi i kako ih izbjeći
- Kako do pomagala za dijabetes besplatno putem HZZO doznake
- Svjetski dan dijabetesa: 5 osnovnih uputa za prevenciju dijabetesa
- Kako odabrati odgovarajuću obuću za dijabetičko stopalo